Skip to main content

Цвятко Цвятков Дачев

Цвятко Цвятков Дачев е роден на 10 юли 1913 година в село Голец. на 26 януари 1936 година се жени за Мария Христова Недялкова. Приложените свидетелства за кръщение, венчавка, и свидетелство за завършено отделение са за да видят всички как са изглеждали те по онова време.

СВИДЕТЕЛСТВО ЗА СВЕТО КРЪЩЕНИЕ НА ЦВЯТКО

СВИДЕТЕЛСТВО ЗА СВЕТО КРЪЩЕНИЕ НА МАРИЯ

СВИДЕТЕЛСТВО ВЕНЧАНИЕ НА ЦВЯТКО

СВИДЕТЕЛСТВО ВЕНЧАНИЕ НА  МАРИЯ

1923/1924 СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ЗАВЪРШЕНО ЧЕТВЪРТО ОТДЕЛЕНИЕ

Родителите

Баща му Цвятко Дачев Цвятков роден 1886 и майка му Пена Събчева родена 1885 сключват брак през 1908.

СВИДЕТЕЛСТВО ВЕНЧАНИЕ НА  РОДИТЕЛИТЕ МУ

Цвятко (баща) и битката при Чаталджа

На 17- 18 Ноември (4-5 ноември стар стил) 1912 г. започва битката при Чаталджа в хода на Балканската война, при която българската армия претърпява едно от най- големите си поражения. 118 000 български войници под командването на генерал- лейтенант Радко Димитров правят опит да преодолеят защитната линия от 190 000 души на османската Чаталджанска армия при подстъпите към столицата Константинопол. Това е най- значителния военен успех за Османската империя в хода на Балканската война и първото голямо поражение за българската армия след създаването на Третата българска държава.

След сватбата си, баща му Цвятко Дачев Цвятков е призован на военна служба. Той е участник в битката при Чаталджа и загива на 4 ноември 1912. Практически той не успява да види никога своя син.

Цвятко (син) – военнопленник в Германия

На 29 март 1944 година Цвятко Цвятков Дачев – 31 годишен тогава е мобилизиран запас в Ловеч в 69 та пехотна дружина. Дружината държи позиции в Сърбия, но на 8 ми септември 1944 при изтегляне към България биват пленени от немски войници и изпратени в лагер в Нюрмберг, където са използвани като работна ръка. Така Цвятко става военнопленник. Година след това е освободен от американски войници и откаран във Франция, където прекарва кратко време и след около общо 2 години се завръща свободен отново в Голец. Разполагаме с писма до жена му, картички и други документи, както и снимки.

На вниманието на читателя един абсурден и тъжен факт за отношението на държавата ни през 60 те години към ветераните от войните!

Галерия снимки

Вероятно има много детайли, които сме пропуснали, като например че е свирил бас баритон в духовия оркестър на селото ….., но ще бъдят коригирани.

тази страница достигна до вас със съдействието на Цветомир Христов- Жабата